شاید صنعت لوازم آرایشی بهداشتی صنعتی کلیشه‌ای باشد، اما پرینت سه بعدی اینجا را هم بی‌نصیب نگذاشته است.

ساخت و تولید محصولات روزانه‌ای که در هر خانه‌ای یافت می‌شود، آسان بنظر می‌رسد. با این حال، اکثر این محصولات نیازمند یک فرایند قالب‌سازی پیچیده هستند. در ابتدا، یک نوع مایع وارد کاویته‌ی قالب می‌شود. پس از خشک شدن، قالب کنار می‌رود تا از طراحی این قطعه‌ی پلاستیکی رونمایی شود.

مواردی مانند بطری‌های پلاستیکی، مخزن مایع دستشویی و قوطی‌های دارو همگی با این فرآیند ساخته شده‌اند. اکثر لوازم آرایشی در محفظه‌های پلاستیکی که با قالب ساخته شده‌اند، عرضه می‌شوند.

رشد پرینت سه بعدی باعث شده تا طراحی اشکال پیچیده‌تر بی‌نیاز از قالب‌سازی آنها انجام شود. این تکنولوژی تاثیری شگرف بر روی چندین صنعت شامل صنعت لوازم آرایشی بهداشتی گذاشته است.

پرینت سه بعدی در صنعت آرایشی بهداشتی

پرینت سه بعدی ناگهان جایگزین تزریق پلاستیک نمی‌شود. در بسیاری از موارد، تولیدکنندگان از این دو روش به صورت همزمان بهره می‌برند.

برای مثال، پرینت سه بعدی هنگام نمونه‌سازی اولیه(پروتوتایپینگ) ارجح است، چرا که هزینه‌ی کمی دارد و به آسانی قابل انتقال است. در سویی دیگر تزریق پلاستیک وجود دارد که سریع و بسیار تکرارپذیر است – این روش برای کسانی ایده‌آل است که به دنبال تولید انبوه قطعات در آن واحد هستند.

با این وجود متخصصان بر این عقیده توافق نظر دارند که پرینت سه بعدی می‌تواند تاثیر بسزایی در صنعت آرایشی بهداشتی بگذارد.

رویکردی سفارشی بر مبحث آرایش

در سال 2014 اولین پرینت سه بعدی آرایش(میکاپ) که نامش Mink بود و برگرفته از ترکیب Make up و جوهر بود؛ رونمایی شد.به جای یک قاب پلاستیکی، مصرف‌کنندگان می‌توانستند میکاپ را بر روی صفحه‌ی نازکی از کاغد انتخاب کند. با استفاده از اپ  Mink، مشتریان یک عکس را انتخاب می‌کردند و سپس کل تصویر یا رنگ مشخصی را پرینت می‌کردند.

در 15 ثانیه شما می‌توانستید یک پالت کامل از میکاپ پرینت شده را داشته باشید – شامل سایه‌ی چشم، کرم پودر و غیره – بصورتی که توانایی انتخاب از بین 16.7 میلیون رنگ امکانپذیر بود. سرمایه‌گذار این پرینتر، Grace Vhoi می‌گوید رژ لب، برق لب و لاک ناخن نیز به زودی در دسترس خواهد بود.

نوع جدید برس ریمل

ریمل جدید برند شنل

شرکت شنل تصمیم گرفت از پرینت سه بعدی در خط برس ریمل خود استفاده کند. این برند مدعی شده که می‌تواند میکرو کاویته‌ها را بصورت مستقیم در تارهای ریمل پرینت کند که امکان کارکرد نرم و بدون جمع شدن را به فرد می‌دهد. طراحی این تارهای جدید نیاز به تغذیه‌ی مجدد برس را نیز مرتفع می‌کند. این محصول در بازار وجود دارد و بصورت جهانی فروخته می‌شود. این تغییر انقلابی یکی از اولین‌ها از زمان معرفی تیوب کلاسیک و برس با طراحی چرخشی در اوایل سال 1900 توسط Revlon است. این ریمل جدید که Le Volume Revolution نام دارد بدون شک بر بازار تاثیر می‌گذارد. آیا دیگر تولیدکنندگان پا در راه این برند می‌گذارند؟

ساخت پوست انسان

جمجمه انسان که با پرینت سه بعدی ساخته شده است

یک برند آرایشی واقع در شانگهای قرار است صنعت را با ماموریتی حول محور توسعه‌ی لوازم آرایشی مناسب برای زنان آسیایی زیر و رو نماید. دانشمندان از مدل‌های پوستی و تکنولوژی جوهر زیستی برای ساخت موفقیت آمیز پوست چاپ شده بهره بردند و با درم، اپی‌درم و غشا پایه آن را کامل کردند.

بسیاری بر این باورند این جهش می‌تواند منجر به کاهش آزمایش‌های حیوانی در صنعت آرایشی شود. بعلاوه، پرینت سه بعدی بافت‌های زنده به برندهای آرایشی بهداشتی امکان سرمایه‌گذاری بیشتر بر تحقیق جهت توسعه‌ی محصولات سفارشی شده می‌دهد.

یک مسیر پیشرفته برای مراقبت از پوست

ماسک‌های صورت که سلامت پوست را ارتقا می‌بخشند بشدت محبوب هستند. در رویداد CES 2019، برند Neutrogena از محصول پرینت سه بعدی شده‌ی خود به نام MaskiD رونمایی کرد. هر ماسک طوری ساخته می‌شود تا بر روی صورت متقاضی فیت باشد. به همراه این ویژگی، مواد مورد نیاز با مشخصات پوست مانند آکنه یا خشکی نیز در آن گنجانده شده است.

این فناوری با گوشی‌های هوشمند و اپ MaskiD کار می‌کند. دستگاه Skin360 را وصل می‌کنید که این دستگاه روزنه‌ها و سطوح رطوبت پوست را اسکن می‌کند، سپس پیشنهادات مناسب ارائه می‌شود. اگر Skin360 را نداشته باشید، از شما خواسته می‌شود یک پرسشنامه را پر کنید و یک عکس سلفی بگیرید. سپس، یک ماسک بصورت سه بعدی پرینت می‌شود تا نیازهای منحصربفرد شما را پوشش دهد.

پرینت سه بعدی هم‌اکنون بر صنعت آرایشی بهداشتی تاثیر گذاشته است. برندهای بسیاری به این فناوری روی می‌آورند تا به عنوان راهی جهت ایجاد طرح‌های نوآورانه و ارائه‌ی امکانات سفارشی‌سازی حداکثری از آن بهره ببرند. برخی برندها تا به امروز جهش خود را تجربه کرده‌اند، اما آیا باقی نیز به آنها می‌پیوندند؟ تنها گذر زمان به این سوال پاسخ می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید