تکنولوژی ساخت افزودنی یا به بیانی دیگر، پرینت سه بعدی چندین سال است در کشور عزیزمان ایران بر سر زبانها افتاده است. ایران با دارا بودن رتبه‌ای ممتاز در برخی زمینه‌های این تکنولوژی بین کشورهای منطقه، پتانسیل بالایی نیز برای کاربردی سازی و فراگیر نمودن این تکنولوژی استراتژیک دارد.

همگام با بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان که برنامه‌های درسی و فوق برنامه‌ی ساخت افزودنی برای کودکان در نظر گرفته‌اند و در حال اجرای آن هستند، لزوم درگیر ساختن دانش آموزان و نوجوانان کشور عزیزمان خالی از لطف نخواهد بود و به تربیت مهندسان و صنعتگران نوین جهانی خواهد انجامید. از این رو، آزمایشگاه تحقیقاتی فناوری‌های ساخت افزودنی (RLAMT) به همت اعضای پرتلاش خود قدم اول برای راه‌اندازی فرآیند تربیت مدرسان کار و فناوری با این تکنولوژی نوین را آغاز نمودند. در ادامه‌ی گزارش، با ما همراه باشید.

این دوره آموزشی با هدف آشنایی معلمان کار و فناوری سراسر کشور با پرینت سه بعدی و بسترسازی برای آموزش فراگیر این فناوری در داشنگاه تربیت دبیر شهید رجایی برگزار شد.

مدرس این دوره‌ی کوتاه و اجمالی، آقای مهندس حامد کیوانپور ایرانی هستند که از محققان و فعالان زبده تکنولوژی پرینت سه بعدی در کشور محسوب می‌شوند.

در این دوره آموزشی مطالبی از اهمیت فراگیری پرینت سه بعدی، ویژگی‌های برتر این فناوری، طراحی برای ساخت افزودنی(DfAM)، راهنمای انتخاب فرآیند، پس پردازش، سطوح کاربرد و همچنین نقش این فناوری در آموزش به ویژه در مدارس مطرح شد.

سرفصلهای این دوره آموزشی کاملاً به‌روز بوده و مطابق با آخرین استانداردهای آموزشی در دنیا تنظیم گردیده است. در بخشی از سخنرانی دسته بندی انواع فرآیندهای ساخت افزودنی بر اساس استاندارد ایزو 17296 ویرایش 2015 ارائه گردید.

همچنین اصول کلی طراحی برای ساخت افزودنی (DfAM یا Design for Additive Manufacturing) و شیوه ورود به دنیای بدون محدودیت در طراحی و تولید شرح داده شد.

در بخش دیگری از این کارگاه آموزشی، سطوح کاربرد فناوری ساخت افزودنی در قالب نمونه سازی سریع، قالب‌سازی سریع و ساخت سریع تشریح شده و مزایا و تفاوت‌های هر کدام با ذکر مثال های متعدد کاربردی و صنعتی و مطابق با آخرین تحولات در این صنعت آموزش داده شد.

در بخش ابتدایی فناوری ساخت افزودنی و زنجیره‌ی فرآیند آن بر اساس آخرین استانداردها و تعاریف موجود شرح داده شد و سپس اهمیت و راهگشا بودن این فناوری با ذکر مثال‌های متعدد برای مخاطب توضیح داده شد.

همچنین نفوذ فناوری پرینت سه بعدی در بحث آموزش مورد بررسی قرار گرفت و آخرین تحولات نظام های آموزشی دنیا و استانداردهای آموزشی این فناوری در مدارس و پروسه آموزش به دانش آموزان شرح داده شد.

در انتهای این دوره آموزشی نمونه‌هایی از جدیدترین دستاوردهای این تکنولوژی در صنایع مختلف با ذکر شیوه‌ی اجرا و نحوه‌ی به‌کارگیری تکنولوژی پرینت سه بعدی در آن کاربرد به مخاطبان عرضه شد.

مهندس کیوانپور ابراز امیدواری کرد:

بنده امیدوار هستم تا دستگاه‌های مسئول حمایت های لازم برای استاندارد سازی و نهادینه‌سازی تکنولوژی حیاتی پرینت سه بعدی را از سطوح پایه تا کاربردهای پیشرفته از محققین، مخترعین و صنعت گران به عمل آورند و تا مجموعه RLAMT بتواند رسالت خود؛ که همانا گسترش این تکنولوژی در کشور است، را به نحو احسن اجرا کند.

همچنین در این همایش اهمیت و کاربردهای فناوری ساخت افزودنی توسط دکتر امیرحسین احسانی برای دبیران بیان شد. پس از سخنرانی آقای کیوانپور، به اهمیت و جایگاه این فناوری در آموزش و پرورش نیز پرداخته شد. با توجه به سرمایه‌گذاری کلان کشورهای پیشرفته و در حال توسعه در این امر و تاثیرات این فناوری در ایجاد و رشد خلاقیت دانش آموزان و جنبه کارآفارینی آن که در سند تحول آموزش و پرورش بسیار به آن تاکید شده است، برنامه‌های RLAMT جهت اجرای طرح جامع آموزش فناوری ساخت افزودنی به مدارس کشور برای دبیران تشریح شد.

RLAMT همچنین از خانم دکتر گران مدیر مرکز آموزش الکترونیکی و همچنین دکتر پورکمالی معاونت محترم آموزشی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی جهت برگزاری این همایش تشکر می‌نماید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید