در مطلبی که به آن می‌پردازیم، رویکردی خلاقانه‌تر در مبحث مهندسی بافت، یعنی پرینت چهار بعدی شبکه مویرگی را مرور خواهیم کرد.

یکی از ملزومات کلیدی در مهندسی بافت، خصوصا بافت‌های ضخیم، ایجاد شبکه مویرگی در آن‌ها است. سلول‌های کاشته شده بر روی یک داربست نیازمند آن هستند تا مواد غذایی را دریافت و مواد زائد تولید شده که بر اثر مکانیزم‌های زیستی ایجاد می‌گردند را از خود دور کنند. یکی از امکانات مهمی که چاپ زیستی فراهم می‌کند، امکان ایجاد شبکه‌های مویرگی با هندسه‌ی دلخواه در محیط یک بافت است. پرینت زیستی خود دارای روش‌های گوناگونی است که ابعاد شبکه مویرگی مورد نیاز یکی از بهترین معیارها برای انتخاب روش مناسب به نظر می‌رسد.

تصویر یک شبکه مویرگی | عکس از advancedsciencenews.com
تصویر یک شبکه مویرگی | عکس از advancedsciencenews.com

اخیرا چند تن از محققان با نام های Amir K. Miri⁠ ⁠, Akbar Khalilpour⁠, Berivan Cecen, Sushila Maharjan⁠, Su Ryon Shin⁠ و Ali Khademhosseini از دانشگاه های مختلف از جمله Harvard–MIT Division of Health Sciences and Technology, Cambridge با انتشار مقاله‌ای مروری در ژورنال Biomaterials موضوع ایجاد شبکه مویرگی و روش‌های پرینت سه بعدی مناسب آن را مورد بررسی قرار داده‌اند. در ادامه قسمتی از چکیده این مقاله نقل شده است:

در این مقاله مروری، ما روش‌های چاپ سه‌بعدی موجود برای بافت‌های شامل شبکه‌های مویرگی با گستره ابعادی از قطر رگ‌ها که از مویرگ‌ها تا رگ‌های بزرگ را شامل می‌شود پوشش داده‌ایم. همچنین امکان اجرا این روش‌ها با در نظر گرفتن فاکتورهای رگ‌زایی و ایجاد مویرگ‌های جدید به شکل کنترل شده و حفظ آن‌ها در بلند مدت مورد بحث قرار گرفته است.

جدول زیر روش های مناسب برای پرینت سه بعدی شبکه‌های مویرگی را مقایسه می‌کند.

مقایسه مختصر سه روش مناسب برای پرینت سه بعدی شبکه مویرگی
مقایسه مختصر سه روش مناسب برای پرینت سه بعدی شبکه مویرگی

همچنین در این مقاله اشاره شده است که استفاده از روش‌های خلاقانه‌تر مانند پرینت زیستی چهار بعدی می‌تواند برای ایجاد شبکه‌های مویرگی راه‌گشا باشد. در ادامه پاراگرافی در ارتباط با چاپ زیستی چهار بعدی از این مقاله نقل می‌شود:

پرینت زیستی چهاربعدی یک رویکرد موفق برای غلبه بر چالش‌های مربوط به ایجاد رگ‌زایی در بافت‌های مهندسی‌شده مانند ایجاد ساختارهای لوله‌ای تو خالی با وضوح بالا به نظر می‌رسد. این رویکرد امکان ساخت لوله‌های توخالی با داشتن کنترل مناسب بر ابعاد و ساختار لوله‌های ایجاد شده پس از ساخت را فراهم می‌کند.

چاپ زیستی چهاربعدی یک فناوری جدید بر پایه چاپ زیستی سه‌بعدی است. در چاپ چهاربعدی از زیست‌مواد قابل تحریک استفاده می‌شود و ساخت ساختارهای فعال که به واسطه تحریک می‌توانند شکل خود را تغییر دهند، مد نظر است.

یک جسم ساخته شده به وسیله چاپ چهاربعدی تحت تاثیر محرک تغییر شکل می‌دهد | globalbiotechinsights.com
یک جسم ساخته شده به وسیله چاپ چهاربعدی تحت تاثیر محرک تغییر شکل می‌دهد | globalbiotechinsights.com

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع می‌توانید به مقاله مورد نظر با عنوان Multiscale bioprinting of vascularized models و با شناسه 10.1016/j.biomaterials.2018.08.006 مراجعه کنید.

منابع ماخوذه:

  1. Amir K. Miri⁠, A.K., Berivan Cecen, Sushila Maharjan⁠, Su Ryon Shin, Ali Khademhosseini⁠ Multiscale bioprinting of vascularized models. Biomaterials, April 2019. 198: p. 204-216.
  2. advancedsciencenews.com/fourth-dimension-fabricating-artificial-blood-vessels-4d-bioprinting/

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید