پرینت سه بعدی بافت سرطانی می‌تواند به عنوان ابزاری برای مطالعات گسترده‌تر و عمیق‌تر به منظور توسعه روش‌های جدید درمان این عارضه، یعنی سرطان باشد.

در مطلبی که به آن می‌پردازیم، پیشنهاد مطرح شده توسط محققان داخلی برای توسعه امکانات مطالعاتی به منظور یافتن روش‌های جدید برای درمان سرطان گزارش می‌شود.

درمان سرطان یکی از موضوعاتی است که توجه محققان را به طور ویژه‌ای به خود جلب کرده است. یکی از روش‌هایی که مطالعات زیادی بر روی آن در حال انجام است hyperthermia نام دارد. در ادامه درباره یک امکان جدید که توسط محققانی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مرکز تحقیقات سرطان از دانشگاه تهران پیشنهاد شده است، گزارش می‌شود.

این تیم تحقیقاتی که متشکل از Zahra Zahedi-Tabar, Shadab Bagheri-Khoulenjani, Hamid Mirzadeh, Saeid Amanpour است با انتشار مقاله‌ای در ژورنال Medical Hypotheses پیشنهاد زیر را مطرح کرده‌اند.

در روش hyperthermia ابتدا به بافت سرطانی نانوذرات طلا تزریق می‌شود. سپس با اعمال یک میدان مغناطیسی متغیر به این ناحیه دما در این بافت افزایش می‌یابد، به طوری که می‌تواند باعث از بین رفتن سلول‌های سرطانی شود. اما توزیع دمای ایجاد شده در این بافت باید بسیار کنترل شده و دقیق باشد تا به بافت‌های سالم مجاور آسیب نزند. از آنجایی که این روش در دست تحقیق است بنابراین نیاز به آزمایش‌های گوناگون برای توسعه آن وجود دارد. به این منظور آزمایش‌ها عموما بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام می‌شود. این موضوع معایبی دارد از جمله این که با توجه به آسیب‌هایی که به این مدل‌های حیوانی می‌زند از حیث اخلاقی تایید شده نیست، زمانبر است و از نظر هزینه‌های تحقیقاتی مناسب نیست.

به همین دلیل این تیم تحقیقاتی این پیشنهاد را مطرح کرده است که بافت سرطانی مورد نیاز توسط چاپ سه‌بعدی ایجاد شده و از آن برای انجام آزمایش‌های بیشتر در زمینه hyperthermia استفاده شود. پاراگراف زیر از این مقاله نقل می شود:

در این نظریه، ما پیشنهاد می‌دهیم که با استفاده از چاپ سه‌بعدی مدل‌های سرطانی خارج از بدن که تا حد زیادی بافت مناسبی برای مطالعه سرطان هستند (هم از نظر شکل و هم از نظر شبکه‌های مویرگی) و تشابه کافی با شرایط داخل بدن را دارند ساخته شوند تا امکان انجام مطالعات بیشتر در زمینه روش magnetic hyperthermia فراهم شود.

تصویر بافت کبد سرطانی
تصویر بافت کبد سرطانی | عکس از Fredhutch.org
عکس Hyperthermia | هایپرترمیا
عکس Hyperthermia | هایپرترمیا | توسط Lemmo.com

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مطالعه می‌توان به مقاله مورد نظر با عنوان 3D in vitro cancerous tumor models: Using 3D printers و شناسه دیجیتال 10.1016/j.mehy.2019.02.023 مراجعه کرد.

منبع:

 Zahra Zahedi-Tabar, Shadab Bagheri-Khoulenjani, Hamid Mirzadeh, Saeid Amanpour, 3D in vitro cancerous tumor models: Using 3D printers, Medical Hypotheses, Volume 124, 2019, Pages 91-94.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید