درباره ما

معرفی آزمایشگاه تحقیقاتی فناوری‌های ساخت افزودنی (RLAMT) دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات

 

آزمایشگاه تحقیقاتی ساخت افزودنی (Research Laboratory of Additive Manufacturing technologies) یا به اصطلاح RLAMT در تابستان 97 تحت ریاست جناب آقای دکتر صادق رحمتی فعالیت خود را رسما آغاز نمود. RLAMT در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، ساختمان ابن سینا، بلوک C طیقه اول شرقی و در مجاورت ریاست دانشکده مکانیک، برق و کامپیوتر واقع شده است.

RLAMT با رسالت دستیابی به مرزهای دانش در تکنولوژی ساخت افزودنی (پرینت سه بعدی) و ارائه انواع خدمات پزشکی، فنی و مهندسی، صنعتی و آموزشی در بین اساتید، محققین، دانشجویان، صنعتگران و پزشکان از هیچ تلاشی در راستای اعتلای نام کشور عزیزمان ایران در محافل علمی بین المللی دریغ نمی‌کند.

از مهمترین شاخصه های RLAMT، حضور نوابغ و محققان به‌نام این فناوری در کنار هم؛ تحت سرپرستی جناب آقای دکتر رحمتی که از صاحب‌نامان و پیشگامان تکنولوژی ساخت افزودنی در کشور هستند، می باشد.

ضرورت

فناوری ساخت افزودنی در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از کشورهای پیشرفته و صاحب فناوری قرار گرفته است و سرمایه گذاری کلانی از سوی این کشورها در این بخش در حال انجام است. با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد این فناوری، کاربرد وسیعی از این فناوری را در صنایع مختلف از جمله اتومبیل‌سازی، پزشکی، هوایی، نظامی، الکترونیک، جواهر سازی، هنر و معماری و… شاهد هستیم و دانشگاه‌ها، مراکز علمی، پزشکی و صنعتی تراز اول جهان به تاسیس و فعالیت مراکز ساخت افزودنی پرداخته‌اند.

معرفی اعضای RLAMT

دکتر صادق رحمتی؛ سرپرست آزمایشگاه (RLAMT)

دکتر صادق رحمتی؛ سرپرست آزمایشگاه (RLAMT)

دکتر صادق رحمتی دکترای تخصصی خود را در سال 1378 از دانشگاه لاف‌برو انگلستان بر روی توسعه قالب‌های سریع استریولیتوگرافی(SL) اخذ کردند. ایشان مقطع کارشناسی را در دانشگاه آتاوا-کانادا طی سالهای 1360 تا 1364 به سرانجام رسانیده‌اند و متعاقباً فعالیت‌های مهندسی خود را در ایران طی سالهای 1364 تا 1372 دنبال کردند. سپس ایشان جهت ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری عازم انگلستان گردیدند. ایشان کارشناسی ارشد خود را تحت عنوان یکپارچه سازی کامپیوتری ساخت(CIM) در سال 1373 در دانشگاه لاف برو-انگلستان به پایان رسانده و دکتری تخصصی خود را تحت عنوان توسعه قالب‌های سریع استریولیتوگرافی در دانشگاه ناتینگهام طی سالهای 1373 تا 1378  به انجام رساندند. ایشان پس از گذشت این سال‌ها و کسب تجربه در کنار دانشمندان و صاحب‌نامان بزرگ در حوزه فناوری‌های ساخت افزودنی چون دکتر فیلیپ دیکنز، دکتر ایین گیبسون و دکتر ریچارد هیگ متعاقباً به ایران برگشته و تدریس خود را در دانشگاه آغاز و فعالیت‌های گسترده‌ای را در خصوص معرفی و آموزش فناوری‌های ساخت افزودنی تحت عنوان کارگاه‌های آموزشی، پروژه، سمینار، کتاب و مقاله آغاز نمودند.

وی هم‌اکنون بیش از 100 مقاله علمی را در مجلات بین‌المللی و داخلی به چاپ رسانده و کتاب‌های متعددی را در موسسات معتبر جهانی از جمله Elsevier ،InTech و در ایران به چاپ رسانده‌اند. دکتر صادق رحمتی موفق شدند در سال 2010 مقام نخست جهانی را در کنفرانس بین المللی iCAT2010  در اسلونی برای ارائه مقاله علمی پژوهشی تحت عنوان: An improved methodology for design of custom-made hip prostheses to be fabricated using additive manufacturing technologies برای ارائه راهکار نوین انجام عمل جراحی THR، کسب کنند. ایشان هم اکنون عضو هیات مدیره انجمن مهندسی ساخت و تولید ایران، سردبیر مجله لاتین علمی – پژوهشی ADMT و سردبیر مجله علمی – ترویجی انجمن مهندسی ساخت و تولید ایران هستند و در گذشته نیز دبیر علمی تعدادی از کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی بوده‌اند.

در آخرین اقدام، ایشان با توجه به سرعت رشد فناوری‌های نوین ساخت افزودنی و ظرفیت‌ها و پتانسیل بالای علمی کشورمان و با هدف دستیابی به مرزهای دانش و جابجایی آن توسط محققان ایرانی با همکاری و مساعدت دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات مبادرت به تاسیس و راه اندازی بزرگترین مرکز جامع خدماتی – تحقیقاتی ساخت افزودنی کشور (RLAMT) نمودند.

سایر اعضای RLAMT

دستاورد RLAMT:

با توجه به پتانسیل بالای RLAMT که همانا وجود نیروهای متخصص و متعهد است، در مدت زمان کوتاه از فعالیت خود، دستاوردهای مطلوبی داشته است که می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تعریف و ثبت چهار پروپوزال دکتری
 • تعریف و ثبت هشت پروپوزال کارشناسی ارشد
 • ساخت دستگاه DLP
 • ساخت دستگاه FDM
 • ساخت دستگاه پولیش بخار حلال
 • طراحی و ساخت فیلامنت نانو بیوکامپوزیتی جهت چاپ داربست استخوان توسط پرینتر سه بعدی FDM برای نخستین بار در جهان
 • ارائه چندین کارگاه آموزشی ساخت افزودنی در دانشگاه و کنفرانس بین المللی ساخت و تولید
 • حضور فعال و ارائه خدمات در نمایشگاه های پژوهشی

اهداف RLAMT:

 • برگزاری اولین و بزرگترین رویداد کاربرد ساخت افزودنی در پزشکی با حضور و سخنرانی چهره های مطرح بین المللی
 • برگزاری کارگاه های آموزشی ساخت افزودنی در دانشگاه ها و مراکز علمی و صنعتی
 • تعریف و تدوین استاندارد آموزشی ساخت افزودنی برای اولین بار در کشور با همکاری دانشگاه‌ها ، مراکز علمی – تحقیقاتی و صنعتی کشور و متخصصین و صاحب نظران این حوزه

چشم انداز RLAMT:

با توجه به همکاری و فعالیت تعداد زیادی از اساتید، متخصصان و  محققان در RLAMT در زمینه‌های مختلف پزشکی، فنی و مهندسی، صنعتی و آموزشی از این حیث می‌توان RLAMT را به عنوان منحصر به فردترین و جامع‌ترین مرکز تحقیقاتی خدماتی فناوری ساخت افزودنی در کشور نام برد.

در همین راستا و با توجه به پتانسیل بالای موجود، RLAMT سعی دارد تا فعالیت خود را در زمینه‌های پزشکی، ساخت دستگاه و مواد، فنی و مهندسی و آموزشی با جدیت بیشتر ادامه دهد و به عنوان قطب برتر فناوری ساخت افزودنی در کشور و خاورمیانه تا سال 1404 مطرح شود.

خدمات RLAMT

 1. بخش خدمات پزشکی :

بی شک یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین دستاوردهای تکنولوژی ساخت افزودنی، کاربرد در حوزه پزشکی است. به طوری‌ که کشورهای پیشرفته سرمایه گذاری کلانی را در این زمینه انجام داده‌اند. در همین راستا RLAMT با همکاری اساتید هیات علمی و صاحب نام از گروه‌های مهندسی پزشکی و پزشکی و همچنین ارتباط دائمی و موثر خود با دانشکده فناوری‌های پزشکی و مراکز پزشکی و تعریف چندین پروژه دکتری و کارشناسی ارشد اهمیت خاصی را در این زمینه قائل شده است. در این رابطه می‌توان به پروژه‌های تحقیقاتی – پژوهشی زیر که در حال انجام است اشاره کرد:

 • طراحی و ساخت فیلامنت نانو بیوکامپوزیتی جهت چاپ داربست استخوان توسط پرینتر سه بعدی FDM.
 • طراحی،تحلیل و ساخت داربستهای چند لایه در مهندسی بافت با استفاده از ساخت افزودنی
 • دستیابی به هندسه بهینه در جهت افزایش استحکام مکانیکی داربست‌های مهندسی بافت با استفاده از ساخت افزودنی
 • تحلیل و بهینه سازی ساختار کیج بین مهره ای کمری بر اساس روش ساخت افزودنی
 • آنالیز بیومکانیکی کیج بین مهره‌ای کمری بر اساس روش ساخت افزودنی بر پایه تست های آزمایشگاهی
 • طراحی، تحلیل و ساخت ایمپلنت‌های دندانی
 • تحلیل و ساخت انواع وسایل و تجهیزات ارتوپدی

اهداف:

 • ارائه خدمات کامل پزشکی به مراکز درمانی، بیمارستان‌ها و دندان پزشکی‌ها
 • ساخت ایمپلنت، پروتز و ارتزهای مورد نیاز درمانی
 1. بخش خدمات ساخت :

این قسمت که در آن محققان و استعدادهای برتر این حوزه مشغول به فعالیت هستند، با هدف ارائه خدمات ساخت دستگاه ساخت افزودنی و مواد مورد نیاز آن تعریف شده است. از جمله پروژه‌های انجام شده در این بخش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت بیو مواد کامپوزیتی برای نخستین بار در جهان
 • ساخت دستگاه FDM
 • پرینتر سه بعدی DLP
 • دستگاه پولیش بخار حلال

پرینتر سه بعدی FDM:

اساسی‌ترین تفاوت اصول اولیه پرینت سه‌بعدی، فرآیند ساخت لایه به لایه آن است. در واقع این واژه‌ی تولید افزاینده است که این روش تولید را از تمامی متدهای تولید سنتی جدا کرده‌ است. متد پرینت سه‌بعدی به نحوی است که لایه‌هایی با دقت کسری از میلی‌متر را به صورت بخش بخش می‌سازد، در حالی که متدهای سنتی تماماً بر اساس براده برداری یا قالب‌ریزی و ریخته‌گری بوده‌اند و خود کلمه Manufacturing  ریشه لغوی در زبان فرانسوی دارد که به معنـای  ساختـه شده تــوسط دست می‌باشد.

در روش‌های سنتی که ذکر شد محدودیت‌ها و معایب بسیاری دیده می‌شود، مثلاً در روش براده‌برداری که از یک قطعه بزرگتر به جسم نهایی می‌رسند، معمولاً ۹۰٪ از ماده هدر می‌رود که هزینه زیادی برای تولیدکننده و در نتیجه مصرف‌کننده خواهد داشت. در مقابل، ایده‌ی پرینت سه‌بعدی لایه‌ها را بر روی هم می‌سازد و هیچ‌گونه هدررفتی از ماده اولیه نخواهیم داشت و این فعالیت نیز کاملاً به صورت اتوماتیک انجام می‌شود و دقت بالایی نیز دارد.

پرینت سه‌بعدی یک فناوری توانمند است که طراحان را تحریک و تشویق می‌کند و به آن‌ها آزادی طراحی بی‌سابقه‌ای می‌دهد. این در حالی است که این فرآیند به ابزار کمتری نیاز دارد و در نتیجه باعث کاهش هزینه‌های سنگین می‌شود. همچنین به‌ وسیله‌ی این تکنولوژی قطعات را می‌توان به‌طور خاص طراحی کرد و نیازی به مونتاژ با هندسه پیچیده و ویژگی‌های پیچیده برای دستگاه نیست.

این فناوری همچنین به عنوان یک تکنولوژی با مصرف بهینه انرژی ظهور کرده‌ است و همچنین هیچ‌گونه آلودگی‌ای برای محیط زیست ندارد. با استفاده از مواد استاندارد طول عمر قطعات بیشتر می‌شود، وزن آن‌ها کاهش می‌یابد در عین حال استحکام بالا می‌رود.

پرینت سه‌بعدی از طریق لایه‌نشانی ترموپلاستیک مذاب و تشکیل لایه‌ها آسان‌ترین و معمول‌ترین تکنولوژی‌های پرینت سه بعدی است؛ که همواره با نام اختصاری FDM شناخته می‌شود.

 1. بخش خدمات آموزشی :

با توجه به رشد چشمگیر و پیشرفت این فناوری در کشورهای پیشرفته و پتانسیل بالای RLAMT جهت دستیابی به مرزهای دانش، RLAMT وظیفه خود می‌داند تا تمام توان و دانش و تجربیات خود را در اشاعه این فناوری به اساتید، دانشجویان، محققان، صنعتگران وپزشکان به کار گیرد. در همین راستا می‌توان به فعالیت های انجام شده ذیل اشاره کرد:

 • برگزاری کارگاه یک روزه آشنایی با ساخت افزودنی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات
 • شرکت در نمایشگاه داخلی پژوهش واحد علوم و تحقیقات
 • شرکت در نمایشگاه بین المللی پژوهش وزارت علوم و تحقیقات
 • شرکت در نمایشگاه ملی فن بازار

RLAMT آمادگی خود را جهت ارائه انواع خدمات ساخت افزودنی به جامعه علمی کشور، صنعتگران، پزشکان و متفاضیان اعلام می دارد